Atrakcje-Turystyczne.pl

Zalew Soliński

Żaglówka - Zalew Soliński

Zalew Soliński to sztuczne jezioro mieszczące się w Bieszczadach. Na jego dnie znajdują się tereny dawnej wsi Soliny, której początki sięgają XV wieku. Obecnie nad jego brzegiem stworzone są dogodne warunki dla tłumnie przybywających tu turystów, zarówno latem jak i zimą. Pełno tutaj statków spacerowych. Czynny jest wyciąg orczykowy w Solonie – Jaworze. Miejscowość Polańczyk posiada wiele uzdrowisk, domów wczasowych, hoteli i gospodarstw agroturystycznych.

Jezioro Solińskie swoje początki wiąże z rokiem 1968 i z wybudowaną w Solinie – Zabrodziu zaporą, spiętrzającą wody Sanu i Solinki. Zbiornik wodny jest olbrzymi i zajmuje 21 kilometrów kwadratowych. Swoją niezwykłością zachwyca o każdej porze roku i dnia.

Jego wymiary są następujące: 150 km długość linii brzegowej, średnia głębokość wynosi około 25metrów, a przy zaporze 60 metrów. Zwierciadło wody znajduje się na poziomie 420 m n. p. m. U stóp zapory mieści się elektrownia wodna o mocy 120 MW. Poza funkcją wypoczynkową akwen pełni także rolę przeciwpożarową.

Jezioro Solińskie od strony południowej dzieli się na dwie części. Jedna z nich sięga w głąb doliny Solinki Wołkowyję i Bukowiec, natomiast druga, która jest dłuższa, wypełnia dolinę Sanu i dochodzi do Rajskiego.