Atrakcje-Turystyczne.pl

Czarnolas

Czarnolas

Czarnolas to miejsce, gdzie po poślubieniu Doroty Podlodowskiej zamieszkał pierwszy polski poeta, zwany „Ojcem poezji polskiej” - Jan Kochanowski. W sielskiej atmosferze modrzewiowego niegdyś dworu i w otoczeniu lip tworzył swoje ponadczasowe utwory. Na początku XVIII wieku dwór ten spłonął. W 1760 roku nabył go książę Aleksander Jabłonowski. On i jego następcy z ogromnym szacunkiem podchodzili do miejsca, które za czasów autora fraszek było ostoją myśli renesansowej. Z ich inicjatywy w miejscu, gdzie rosła słynna lipa, został wzniesiony obelisk, upamiętniający bratanka Jana – Piotra oraz kamienny sarkofag – poświęcony zmarłej córce twórcy trenów.

Obecnie w murowanym dworze, za sprawą Jabłonowskich, którzy w XIX wieku dokonali jego modernizacji, mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego. Wiele pamiątek związanych z poetą zgromadził w dobie międzywojennej ostatni właściciel Czarnolasu – Stanisław Zawadzki. W czasie II wojny światowej wiele z nich uległo zatraceniu.

Po wieloletnim funkcjonowaniu budynku na potrzeby Uniwersytetu Ludowego, w 1961 roku otwarto pierwszą ekspozycję. Dziewiętnaście lat później dokonano w niej zmian. Wtedy też przed dworem zbudowano okazały pomnik poety.

Dzisiaj wystawa prezentuje życie i twórczość przedstawiciela odrodzenia. Uwagę zwraca oryginalny fotel oraz metalowe drzwi z herbem Korwin i inicjałami JK.