Atrakcje-Turystyczne.pl

Wyspa Wolin

wyspa Wolin

W IX i X wieku Wolin uchodził za największe miasto w Europie. O jego wielkości wieść rozeszła się nawet do krajów skandynawskich. Tam posługiwano się nazwą Jomsborg. Miejsce to wykorzystywało już wtedy swoje atrakcyjne położenie dla rozwoju handlu. Znajdowało się na trasie kupieckiej, prowadzącej zarówno na ląd jak i wiodącej poprzez morze.

W czasach współczesnych jest królestwem czarującej natury- w tym bielika i ostoją ciszy.

Znaczną część wyspy zajmuje od 1960 roku Woliński Park Narodowy. W jego obrębie mieści się jedyny w Polsce teren morski. Stanowi on także osłonę klifowego brzegu polskiego wybrzeża. Jego wysokość wynosi nawet 100m. Natomiast u podnóża klifu znajdują się odłamki skał, które pochodzą z dna niecki Bałtyku oraz z Dalekiej Północy.

Miejscem godnym polecenia jest ujście Świny. Silnie wiejące wiatry od strony zachodu i północy wpychają wody Morza Bałtyckiego poprzez kanały rzeki do Zalewu Szczecińskiego. Zjawisko, zwane cofką powoduje usypanie archipelagu wysp, nazywanych deltą wstecznej Świny. Niektóre z nich są rajem i rezerwatem dla ptaków – najbogatszym w Europie wschodniej.

Wzgórza na wyspie Wolin są zarośnięte buczyną pomorską, która daje zacienione i przezroczyste poszycie. Góra Gosań na wyspie ma wysokość 95m n. p. m.