Atrakcje-Turystyczne.pl

Frombork

Katedra we Fromborku

Jednym z najokazalszych zabytków Fromborka z zakresu budowli sakralnych, zachowujących styl gotycki jest warowna katedra. Należy ona do najwspanialszych tego typu obiektów w naszej części Europy. Powoływano ją do istnienia w latach 1329 – 1388, czyli w okresie średniowiecza. Lokalizacja na wzniesieniu nadawała dodatkową funkcję obronną. Miejsce kultu religijnego było zabezpieczone bramami, fosami, zwodzonymi mostami oraz ceglanymi murami z wysokimi basztami.

Jedna z wież, która była mieszkaniem i miejscem pracy polskiego uczonego została nazwana Wieżą Kopernika.

Większa część tamtejszego wyposażenia świątyni zatraciła się w wyniku wojen. W czasie wojny ze Szwecją w XVII wieku zostały wywiezione dzieła sztuki oraz zasoby biblioteczne, które należały do wielkiego Polaka.

Uwagę zwraca pięcioskrzydłowy ołtarz wykonany w 1504 roku na prośbę wuja polskiego astronoma – Łukasza Watzenrode. Kiedyś był to ołtarz główny, obecnie znajduje się w bocznej nawie.

W tej katedrze spoczywają obok ołtarza szczątki twórcy teorii heliocentryzmu. Jego poglądy były znane w momencie śmierci tylko najbliższym. Z czasem rozsławiania jego imienia ufundowano pamiątkową tablicę.