Atrakcje-Turystyczne.pl

Białystok

Rezydencja Branickich z ogrodem w Białymstoku

Jedną z najpiękniejszych barokowych budowli w Polsce jest rezydencja Branickich, otoczona wspaniałym dwupoziomowym ogrodem. W czasie drugiej wojny światowej jej wnętrza uległy całkowitemu zniszczeniu. Obecnie w jej gmachu mieści się Akademia Medyczna.

Nazywana Wersalem Podlaskim, była rozbudowana dla magnata Jana Klemensa Branickiego, który po przejęciu owego zadłużonego majątku, szybko zatroszczył się o podniesienie go z upadku.

Zajął się budową dróg, zadbał też o ulepszenie komunikacji wodnej po Narwii i Sanie. Zainicjował murowaną zabudowę Białegostoku oraz jego estetykę. Olbrzymie dochody rządcy pozwoliły mu na rozbudowę i upiększenie swoich pałaców w stolicy i Białymstoku. W modernizacji tego drugiego zasłużył się Tylman z Gameren. W XVIII wieku została dobudowana kolejną kondygnację zwieńczoną tympanonem z herbem Branickich i postacią mitologicznego olbrzyma – Herkulesa, dźwigającego kulę ziemską. Luksusowo urządzone wnętrza posiadały klatkę schodową z kolumnami z czarnego marmuru i rzeźbami.

W okazałych pomieszczeniach Branicki otworzył prywatny teatr i bibliotekę. Otaczał się różnymi artystami. Gościli u niego m.in. Franciszek Karpiński – przedstawiciel polskiego sentymentalizmu oraz Elżbieta Drużbacka – pierwsza polska poetka.