Atrakcje-Turystyczne.pl

Jar Raduni

Jar Raduni (jesień)

To miejsce, które jest wielkim wyzwaniem dla kajakarzy. Tu każdy poczuje się jak wielki bohater i odkrywca. Odcinek Raduni na długości około dziesięciu kilometrów jest pokryty powalonymi drzewami. Odznacza się także ostrymi zakolami i intensywnym nurtem. Nazywany jest on Przełomem Babidolskim, Przełomem Raduni lub Jarem Raduni. Swój początek ma w miejscowości Somonino. W górnym biegu płynie pradoliną, następnie między łąkami, ponad którymi rozpościerają się Wzgórza Szymbarskie. Od wsi Somonino jej nurt staje się coraz bardziej energiczny. W momencie, gdy wpada w głęboki wąwóz, którego urwiste i dość wysokie zbocza są porosłe lasami, zaczyna być wielką przygodą dla miłośników kajakarstwa. Jej spadek dochodzi nawet do pięciu procent. Stanowi więc duże utrudnienie dla nich.

Jar Raduni jest rezerwatem.

Rzeka ma nie tylko walory turystyczne, ale także gospodarcze. Za Żukowem przepływa bowiem przez sztuczne jezioro zaporowe i wprawia w ruch turbiny sześciu elektrowni wodnych.

Brzegi Raduni porastają okazałe paprocie czy lilie złotogłowe. Na dnie rzeki żyją zaś rodzime małże, które wytwarzają perły.