Atrakcje-Turystyczne.pl

Web design i tworzenie stron dla obiektów turystycznych

Wilanów

Wilanów

Pałac w Wilanowie stanowi swoiste połączenie polskiej siedziby ziemiańskiej z kunsztem włoskiego baroku. Ukochaną rezydencję króla Jana III Sobieskiego wybudował architekt Augustyn Loccio pochodzący z Italii. Oryginalna nazwa brzmiała – Villa Nova. Wkrótce po wzniesieniu obiektu spolszczono ją na Wilanów. Aż do drugiej wojny światowej miejsce to było własnością prywatną. Po jej zakończeniu Wilanów został przeistoczony w muzeum przez władze państwowe. Można w nim podziwiać Galerię Portretu Polskiego, na którą składają się obrazy z okresu od XVI wieku do XIX stulecia oraz poznać apartamenty królewskie. Odnowienie Wilanowa odbyło się w latach 1955 – 1965. W latach sześćdziesiątych w pomieszczeniach dawnej ujeżdżalni zostało otwarte pierwsze na świecie Muzeum Plakatu.

Wnętrza Wilanowa zostały udekorowane przez wybitnych artystów, w tym Jerzego Eleutera Szymonowicza – Siemiginowskiego, który swoją edukację zdobywał za granicą, dzięki pomocy finansowej ówczesnego monarchy. Malarz stworzył liczne malowidła ścienne z motywami mitologicznymi. Postacią wielokrotnie portretowaną przez zatrudnionych w Wilanowie malarzy była ukochana żona Jana III Sobieskiego – Marysieńka. Została ona ukazywana jako, np. bogini Jutrzenka . Jej wizerunkiem ozdabiano ściany i plafony komnat królewskich. Nowego wyposażenia obiektu dokonał Stanisław Kostka Potocki. Z inicjatywy zięcia Izabeli Lubomirskiej pojawił się zbiór waz etruskich i rzeźb rzymskich oraz jego portret konny autorstwa Jacquesa Louisa Davida- malarza wywodzącego się z Francji.

Pałac przeżywał trudne chwile podczas powstania kościuszkowskiego i za czasów, gdy jego właścicielką była Izabela Lubomirska. To ona wywiozła znaczną część wyposażenia rezydencji do jej ulubionego Łańcuta.