Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny to miasteczko położone nad Wisłą, które urzeka swą wyjątkowością. Dawniej rzeka ta stanowiła główny szlak komunikacyjny. Przewożono nią zboże. Handel nim był podstawą dobrobytu miasta.
Symbolem Kazimierza Dolnego od zawsze pozostają wytwornie ozdobione kamienice mieszczańskie, wśród których prym wiodą usytuowane przy rynku dwa domy Krzysztofa i Mikołaja Przybyłów. Uwagę zwraca także kościół farny ze swą koronkową sztukaterią na sklepieniach. Mieszczą się w nim organy – najstarsze z zachowanych w całości w naszym kraju . Pochodzą one z 1620 roku. Murowane spichlerze z XVI i XVII stulecia zostały zaadaptowane na restauracje i pensjonaty. Posiadają one charakterystyczne tynkowane na biało szczyty.
Miasto pięknie prezentuje się z otaczających go wzniesień, np. z Góry Trzech Krzyży. Ściąga swoją magią licznych turystów i artystów. Często przyjeżdżał do niego w okresie Młodej Polski Leon Wyczółkowski czy Józef Pankiewicz, który tutaj właśnie tworzył dzieła uchodzące za pierwszy objaw impresjonizmu u nas.
Kazimierz Dolny inspiruje i dziś młodych studentów, którzy na rynku tworzą szkice renesansowych kamienic i miejscowych wzgórz.