Atrakcje-Turystyczne.pl

Jasna Góra

Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie

Jednym z najważniejszych w Polsce miejsc kultu religijnego jest Klasztor Paulinów na Jasnej Górze. Jego początki sięgają XV wieku . W XVII stuleciu została przeprowadzona jego poważna przebudowa. Dzięki potężnym fortyfikacjom przetrwał atak Szwedów w 1655 roku oraz Rosjan w 1771roku. Nie doznał zbyt dużych strat także w czasie I i II wojny światowej.

Głównym celem licznie przybywających wiernych jest kaplica Najświętszej Marii Panny. Nieopodal cudownego obrazu, który był koronowany w 1717 roku, mieszącego się w hebanowym i srebrnym ołtarzu, uwagę zwraca róża podarowana przez polskiego papież w czasie II pielgrzymki do Polski w 1979 roku. W krużganku urządzonym w stylu renesansowym znajduje się kopia obrazu Jana Matejki - „Śluby Jana Kazimierza”. Rejestruje on scenę z lwowskiej katedry z 1656 roku, kiedy Matka Boska Częstochowska została wybrana Królową Polski i Litwy.

Z kaplicą sąsiaduje kościół. Ma on rangę bazyliki mniejszej. Mieszczą się w nim polichromie sławnego malarza szwedzkiego z końca XVII wieku – Karola Dankwarta.

Na Jasnej Górze znajduje się również: arsenał z wystawą broni, którą Jan III Sobieski zdobył w wojnie z Turkami, Muzeum Historii Klasztoru oraz skarbiec i stacje drogi krzyżowej.