Bronowice
Zainteresowanie dawną podkrakowską wsią nastąpiło pod koniec XIX wieku i wiązało się ze zjawiskiem chłopomanii, rozwijającym się w środowisku młodopolskich artystów. W roku 1890 Włodzimierz Tetmajer – ówczesny malarz ożenił się z prostą niewykształconą córką lokalnego gospodarza - Anną Mikołajczykówną. Odtąd zamieszkał w dworku zwanym „Rydlówką”.
W tym miejscu dwudziestego listopada 1900 roku odbyło się wesele kolejnego inteligenta – Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – siostrą Anny. Na tej uroczystości wśród zaproszonych gości był obecny Stanisław Wyspiański. Wspólnie bawiący się przedstawiciele dwóch grup społecznych stali się bohaterami jednego z najbardziej znanego dramatu zatytułowanego „Wesele”. Premiera sztuki miała miejsce 16 marca 1901 roku.
Jedenaście lat później państwo młodzi odkupili dworek od malarza Tetmajera. Po II wojnie światowej zamieszkała w nim córka i wnuczka poety – Lucjan Rydla. Za ich zgodą 21 listopada 1969 roku – w rocznicę oczepin, w zachowanych pomieszczeniach otworzono Muzeum Młodej Polski.
Obecnie w „Rydlówce” można zobaczyć liczne pamiątki po uczestnikach niezwykłego wesela. Wśród pozostałości są książki z biblioteki należącej do Lucjana Rydla, z dedykacjami Stanisława Wyspiańskiego, obrazy Włodzimierza Tetmajera, skrzynia posagowa Jadwigi Mikołajczykówny czy zasoby biblioteczne Racheli – Józefy Singer. Pobyt w „Rydlówce”, a zwłaszcza w izbie weselnej robi na każdym zwiedzającym niesamowite wrażenie.