Atrakcje-Turystyczne.pl

Bieszczady

Bieszczady (widok z Tarnicy)

Bieszczady to góry cieszące się dużą popularnością wśród turystów – głównie latem. Uchodzą za góry najmniej skażone cywilizacją. Ich charakterystyczną cechą jest obecność lasów bukowych oraz wysokogórskich łąk, zwanych połoninami – od 1050m n. p. m. Do najbardziej znanych należą Wetlińska i Caryńska. Na pierwszej jest mało rzadkich okazów roślin, gdyż do 1945 roku była wykorzystywana jako pastwisko.

Można tu spotkać bardzo bogatą faunę : drapieżne ptaki, niedźwiedzie brunatne, jelenie, wilki,żubry, żbiki oraz rysie. Wizerunek tego ostatniego jest znakiem Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Powstał on w 1992 roku i wraz z parkami krajobrazowymi Ciśniańsko – Wetlińskim i Doliny Sanu stanowi Międzynarodowy Rezerwat Biosfery UNESCO, o nazwie „Karpaty Wschodnie”.

Od 1947 roku wskutek wyludniania się tych obszarów i zanikiem działalności gospodarczej zaistniał proces wtórnego zdziczenia przyrody. Wtedy zamieszkiwali tutaj Bojkowie i Łemkowie, wywodzący się od pasterzy wołoskich. W Bieszczadach można naprawdę wypocząć, pokonać wiele szlaków.